Na tej stronie omawiamy szczegółowo pozwolenia, które możemy uzyskać w naszym kraju, jak np. pozwolenie na wycinkę drzewa. W tym wpisie przedstawimy rasy psów, na jakie trzeba mieć pozwolenie w Polsce.

Na jakie rasy psów potrzebujemy pozwolenia?

W Polsce musimy nabyć zezwolenie na utrzymywanie psa rasy, która jest uznawana za agresywną (definicja pojęcia "rasa agresywna" zgodnie z artykułem 10. ustawy o ochronie zwierząt). Pozwolenie takie wydaje urząd gminy. 

Rasy psów, na które potrzeba zezwolenia

W Polsce istnieje 11 ras psów, na których utrzymywanie potrzebujemy pozwolenia. Są to:

amerykański pitbull terrier - wyjątkowo silny i zwinny pies. Dzięki swoim bardzo silnym szczękom jest w stanie złamać nawet najgrubsze kości. Nierzadko hodowany jest jako pies obronny, gdyż jest odważny i nie odpuszcza w walce. Świetnie nadaje się także do tępienia gryzoni. 

dog z Majorki - w okresie średniowiecza psy tej rasy były wykorzystywane do walk psów. Obecnie nadają się do pilnowania czy obrony, ale w stosunku do innych ras psów mogą wykazywać agresywne zachowania.

buldog amerykański - w dzisiejszych czasach wykorzystywany do pilnowania i stróżowania. Wcześniej używane do szczucia byków, psów na arenach w celach rozrywkowych, dlatego mogą być niebezpieczne.

dog argentyński - rasa stworzona w 1982 roku, a jej bazą były rasy hiszpańskiego psa gończego oraz walecznego psa bojowego z Cordoby. Rasa ta jest wykorzystywana do polowań, jako pies przewodnich lub w służbach celnych.

pies kanaryjski - obecnie rasę tę wykorzystuje się do pilnowania bydła. Charakteryzuje się inteligencją i upartością, szybką reakcją na zagrożenia, ale wykazuje skłonności do agresywnego zachowania, dlatego powinna posiadać doświadczonego właściciela.

tosa inu - potężne mastify, które niegdyś służyły do walk psów. Walki były dość specyficzne, a szczekanie było zakazane. Ówcześnie te psy są bardzo opanowane i ciche.

rottweiler - dawniej ta rasa psów służyła do pilnowania bydła, ciągnięcia zaprzęgów z amunicją. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są jako psy stróżujące, policyjne, które idealnie nadają się do współpracy z ludźmi.

akbash dog - "ak" - biały oraz "bas" głowa, wykorzystywane jako psy pasterskie. Rasa ta charakteryzuje się świetną obroną (nawet przed niedźwiedziami). Niegdyś psy te odganiały drapieżców od stada owiec. Rasa uznawana jest za spokojną, jednak rozdrażniony pies staje się nieobliczalny, dlatego nie poleca się go do kontaktu z dziećmi.

anatolian karabash - rasa ochronna, potomek psów pasterskich. Niegdyś chroniły stada owiec przed wilkami. Wymagają doświadczonego i mądrego właściciela, ale jest podatna na tresurę.

moskiewski pies stróżujący - krzyżówka owczarka kaukaskiego i bernardyna. Dzięki temu, rasa jest podatna na tresurę, a jednocześnie odporna na mroźny klimat. Może być agresywny w stosunku do obcych oraz innych ras.

owczarek kaukaski - niegdyś rasa wykorzystywana do pilnowania owiec, obrony. Psy tej rasy lubią być dominatorami, dlatego przydadzą im się doświadczeni właściciele. Obecnie świetnie nadają się jako psy obronne.